Podsumowanie 2021 roku
Olimpijskie medale – w tym brązowy studenta Uniwersytetu Szczecińskiego Patryka Dobka – osłodziły pandemiczny sezon
Rok 2021 będziemy pamiętać głównie z medalowych osiągnięć żeglarki Agnieszki Skrzypulec oraz biegacza Patryka Dobka podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Przynajmniej z zachodniopomorskiej perspektywy. Przy takich sportowych osiągnięciach nawet pandemia zeszła na drugi plan, choć trudno o niej zapomnieć…
Największe imprezy w 2021 roku udało się – mimo terminowych perturbacji – rozegrać, zaś studenci zrzeszeni w klubach AZS brali udział w zawodach, zarówno na niwie wojewódzkiej, krajowej, jak i międzynarodowej. Jednak częstokroć odbywały się one w okrojonej obsadzie lub bez publiczności.
Latem oraz wczesną jesienią mogło się nawet wydawać, że wróciliśmy do normalności, ale wraz z nastaniem zimy część obostrzeń znowu wróciła. Mimo panującej pandemii studenci z Zachodniopomorskiego próbowali żyć normalnie i – o ile to było możliwe – rywalizować.
Piłkarze i wioślarze
Do największych osiągnięć sportowych należy zaliczyć złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski sezonu 2020/21, który wywalczyli piłkarze nożni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dodajmy, że po raz drugi z rzędu.
– Zrobimy co w naszej mocy, by tej sztuki dokonać po raz trzeci – zapowiada Marcin Szewczyk, trener sekcji KU AZS Uniwersytetu Szczecińskiego. – W historii AMP jeszcze nikomu to się nie udało. Może będziemy tymi pierwszymi?
Z medalowymi osiągnięciami wrócili z AMP także brydżyści tej uczelni oraz pływacy. Mimo sporych szans, sukcesu sprzed roku nie udało się powtórzyć piłkarkom nożnym. Strefa półfinału okazała się poza zasięgiem szczecińskich zawodniczek.
Za to podczas regat w Bydgoszczy na podium mistrzostw Polski stawali wioślarze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Morskiej. Jan Jelec (PUM) i Wojciech Jaśkiewicz (AM) to szkoleniowcy obdarzeni charyzmą i sympatią studentów. Potrafią zachęcić młodzież do uprawiania tej niszowej oraz wymagającej dyscypliny. Efekty ich pracy widać, choćby w kontekście ogólnopolskich startów. W minionym sezonie dwie ósemki PUM (kobiet i mężczyzn) wywalczyły medale AMP. Z kolei Akademia Morska wygrała rok wcześniej klasyfikację łączną. A to ponoć nie wszystko na co stać zawodników tych sekcji.
Tokijskie laury
Rok 2021, choć nieparzysty, był rokiem olimpijskim. Dwa medale spośród 14 jakie wywalczyli w stolicy Japonii polscy sportowcy padły łupem szczecińskich studentów. Srebro w żeglarskiej klasie 470 wywalczyła Agnieszka Skrzypulec, brąz na 800 metrów zdobył Patryk Dobek.
Sukcesy w Tokio zostały we właściwy sposób uhonorowane przez uczelniane władze. Rektorzy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Jacek Wróbel oraz prof. Waldemar Tarczyński, spotkali się osobiście z olimpijczykami i pogratulowali im w imieniu społeczności akademickiej sukcesów sportowych. Były kwiaty, okolicznościowe upominki, fotoreporterzy lokalnych gazet oraz dziennikarze miejskich portali internetowych.
– Z uczelnią byłam związana bardzo długo. To był wspaniały okres w moim życiu. Zawsze czułam, że jestem matematycznie uzdolniona. Za każdym razem kiedy wracałam z zawodów to zamiast odpoczywać siedziałam w książkach, żeby nadrabiać zaległości. Przewrotne jest to, że wszyscy na uczelni mnie znali, a ja nie znałam nikogo – przyznała Agnieszka Skrzypulec, szczecińska żeglarka, która w minionym roku została absolwentką ZUT.
O sukcesie Patryka Dobka więcej piszemy obok. Sam fakt, że został pierwszym w historii polskim średniodystansowcem, który zdobył olimpijski krążek na 800 m już świadczy o nie lada wyczynie.
– Jesteśmy dumni z tych osiągnięć, które stały się dziełami szczecińskich studentów po raz ostatni w 2008 roku w Pekinie. Na powtórkę przyszło nam czekać 13 lat – mówił prof. Waldemar Tarczyński, prezes AZS OŚ w Szczecinie.
O niebo lepiej niż przed rokiem
W ogólnopolskim podsumowaniu rywalizacji szkół wyższych sezonu 2020/21 w stawce 123 uczelni na 34. miejscu sklasyfikowano Uniwersytet Szczeciński (12. lokata w typach uczelni), na 49. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (13. w typach), na 66. Akademię Morską (15. w typach), na 73. Pomorski Uniwersytet Medyczny (11. w typach), na 110. Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Koszalinie (16. w typach).
W wojewódzkich zmaganiach, w których osobno punktujemy kobiety i mężczyzn, na czele w obu klasyfikacjach znalazł się Uniwersytet Szczeciński. Wśród kobiet drugą lokatę zajął Pomorski Uniwersytet Medyczny, zaś trzecią ex aequo Akademia Morska i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Wśród mężczyzn stawka wyglądała podobnie jak przed dwoma laty. Drugi był ZUT, trzeci PUM, czwarta AM, a dwie ostatnie pozycje zajęły uczelnie z Koszalina – Państwowa Wyższa Szkoła oraz Politechnika. Przypomnijmy, że z uwagi na ograniczenia pandemiczne w sezonie 2019/20 Zarząd AZS Organizacji Środowiskowej w Szczecinie podjął decyzję o przerwaniu rozgrywek cyklu Akademickich Mistrzostw Zachodniopomorskiego z uwagi na rozporządzenia rządowe dotyczące epidemii COVID-19, które uniemożliwiły kontynuowanie zmagań w zaplanowanej pierwotnie formie.
Tym razem udało się rozstrzygnąć rywalizację w niemal wszystkich dyscyplinach. Niemal, ponieważ nie dokończyli swoich zawodów pływacy i piłkarze nożni, z kolei aura storpedowała lokalną imprezę w narciarstwie alpejskim. W porównaniu do poprzedniego sezonu, to i tak o niebo lepiej.
AMP, które za nami
Organizacja Środowiskowa AZS w Szczecinie była w 2021 r. gospodarzem dwóch imprez rangi Akademickich Mistrzostw Polski. Obie przesunięto na czerwiec, z uwagi na wszechobecną pandemię.
Na Wyspie Grodzkiej gościli siatkarze i siatkarki plażowe, zaś na obiektach MOSRiR przy ul. Tenisowej – piłkarki nożne. Oba wydarzenia spotkały się z dobrym przyjęciem uczestników. Także dzięki pogodzie, która dopisała jak nigdy przedtem. Było ciepło, momentami upalnie, natomiast zawodniczki i zawodników chłodziła atmosfera rywalizacji oraz woda, której wypito całe hektolitry.
Szczególnie emocjonujący był turniej piłkarek nożnych. W stawce czołowych 16 ekip w kraju najlepszą okazał się team Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, który w finale po serii rzutów karnych pokonał UAM Poznań. Zresztą, w meczu o trzecie miejsce, do rozstrzygnięcia również potrzebne były rzuty karne.
Ponadto w okresie letnim udało się przeprowadzić ogólnopolskie regaty wioślarskich ósemek. Zmagania sprinterskie, rozgrywane systemem pucharowym – mają swój urok, zaś atrakcyjna formuła rywalizacji powoduje, że nawet przypadkowi kibice (a było ich na szczecińskich bulwarach wtedy całkiem sporo) z zainteresowaniem śledzili wyścigi na wodzie. W kolejnym roku swój udział w imprezie zapowiedzieli goście z zagranicy – Niemiec oraz Holandii.
Ponadto dużą frekwencją cieszyły się rozegrane pod koniec listopada 24. Mistrzostwa Szczecina w ergometrze wioślarskim. Do tej imprezy zostali również włączeni studenci wszystkich szczecińskich uczelni, którzy w ramach Ligi Środowiskowych wyłonili spośród siebie tych najlepszych. Całodniowe zmagania sprawnie przeprowadził Marek Kolbowicz, prezes KU AZS Uniwersytetu Szczecińskiego, który tym razem wcielił się w rolę konferansjera. Kto jak nie mistrz olimpijski zna się tak na wiosłowaniu?
Plany na kolejny sezon
Z kolei na obiektach Akademii Morskiej rozegrano Akademickie Mistrzostwa Szczecina w Ratownictwie Wodnym 2021. Zawody na tyle udane, że postanowiono w kolejnym sezonie włączyć zmagania pływaków-ratowników do zachodniopomorskiej Ligi Międzyuczelnianej. Informujemy o tym bardziej ciekawostkowo. Czasami i takie dyscypliny się sprawdzają.
Jednak nasza uwaga będzie zwrócona także na większe wydarzenia.
– W 2022 roku mamy w planach ogólnopolskie zmagania siatkarzy, które przeprowadzi w ramach AMP Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny – mówi Zbigniew Lipczyński, wiceprezes urzędujący AZS OŚ w Szczecinie. – Ponadto jako środowisko aplikowaliśmy o dwie imprezy cyklu Integracyjnych Mistrzostw Polski, zaś wzorem czerwca minionego roku – przymierzamy się do organizacji międzynarodowych regat wioślarskich. W swoim kalendarzu mamy także ogólnopolski mityng brydżowy, zaś przy okazji rocznicy 75-lecia wioślarstwa akademickiego na Pomorzu Zachodnim chcemy zorganizować konferencję poświęconej tej dyscyplinie.